ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

Barolo Perarmando DOCG Magnum 1,5l 2018

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca Armando Parusso
Odroda Nebbiolo
Krajina pôvodu Taliansko
Oblasť pôvodu Piedmont
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2018
Servírovacia teplota (°C) 16-18
Farba vína Červené
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 14,50%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
120,00 €

Toto víno veľmi zahŕňa charakteristický štýl Parusso, ktorý vždy kladie dôraz na elegantnú silu a tmavé ovocie. Barolo Perarmando 2018 je venovaný zakladateľovi nehnuteľností Armandovi Parussovi a predstavuje zmes Bussia, Mosconi a Mariondino. Bohatá vôňa plná zrelého a sušeného červeného ovocia, lesných jahôd, čerstvej pomarančovej v závere s tmavým ovocím, sladkým drievkom. V chuti vyniká veľmi hodvábnou, ale pevnou textúrou. Jahoda a citrusové ovocie pekne ladia so zamatovým tanínom táto kombinácia dáva veľmi dlhý záver. Veľmi pekne štruktúrované a dobre vyvážené, no určite si zaslúži aby sme mu dopriali ešte niekoľko rokov zrenia vo fľaši. 

 

Hodnotenia

96 bodov James Suckling

93 bodov Robert Parker Wine Advocate

Armando Parusso

Len málo vinohradníkov v preslávenom prvotriednom regióne Barolo vie zaobchádzať so svojimi vinicami ako Marco Parusso. Za každou odrodou viniča, od ovocného Dolcetta až po ušľachtilé Nebbiolo, vkladá zmyselný výkričník. Výrazné a provokatívne – také sú vína Parusso! Marco, perfekcionista, sa teraz môže spoľahnúť na celkom 18 rôznych pozemkov medzi Castiglione Falletto a Monforte d'Alba. Jeho 23 hektárov viníc v najlepších polohách sú jeho pýchou. Napriek rýchlemu počiatočnému úspechu (3 poháre v Gambero Rosso v polovici 90. rokov, zmienky Roberta Parkera a najlepšie skóre vo Winespectatore) chcel vinár štvrtej generácie viac. Marco Parusso často cestoval do Burgundska, kde dúfal, že preskúma hladkosť Pinot Noir. Hľadal rovnakú hlbokú eleganciu pre svoje Barolo, len so silou Nebbiolo z jeho Grand Cru Lage Bussia. Jeho sestra Tiziana ho podporila v rozhodujúcej radikálnej zmene, spoločne zbúrali staré vinárstvo a v roku 2002 mohli svoje nové vinárstvo uviesť do prevádzky podľa najnovších poznatkov a najmodernejšej technológie. „Je to ako moderná operačná sála. Po príchode hrozna je možné okamžite podniknúť potrebné kroky,“ hovorí Marco Parusso. A to podľa jeho špeciálnej metódy. Svoje vlastnoručne nazbierané hrozno najprv schladí v pivnici a pred lisovaním ho nechá dva dni odpočívať – podľa jeho pozorovania potom hrozno vydáva viac farby a extraktu. Zároveň sa rozhodol, že v budúcnosti budú všetky jeho vína dozrievať na materských kvasinkách. Marco Parusso týmto krokom vstúpil na úplne nové územie v Piemonte. Hoci je tento typ vinifikácie známy v Champagne, je absolútne nezvyčajný ako metóda používaná v piemontských červených vínach. Ak sa vína po alkoholovom kvasení prenesú do nových barikových sudov (Marco: "dýchacie sudy!"), robí sa to v Parusso s ich vlastnými kvasinkami z prvého kvasenia, kde zostávajú s vínom ďalšie 2 roky. Kvasinky sú baktéria a čím dlhšie je víno v kontakte s materskými kvasinkami, tým je živšie. Zároveň bol optimalizovaný aj špičkový produkt vinárstva, Barolo „Bussia“. Dovtedy sa akcie Bussia s názvom „Rocche“, „Fiurin“ a „Vigna Munie“ vyvíjali každý samostatne ako tri vína. Od ročníka 2001 ho Marco Parusso prezentuje ako neskutočne hustú jednoviničovú Barolo. Je to jeho majstrovské dielo a jeho vyznanie lásky k Piemontu, jeho vlasti.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: Barolo Perarmando DOCG Magnum 1,5l 2018
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Taliansko

Taliansko ročne vyprodukuje 1/3 svetového vína, to znamená asi 45-50 miliónov hektolitrov. Taliansko možno rozdeliť na týchto päť vinohradníckych regiónov: Stredné Taliansko - západ, Stredné Taliansko - východ, Severozápadné Taliansko, Severovýchodné Taliansko, Južné Taliansko a ostrovy.

1.
Stredné Taliansko - západ
Leží medzi Apeninami na severe a východe a Tyrrhenským morom na západe. Letá sú dlhé a veľmi suché, zimy menej drsné ako v severnom Taliansku. Teplo a nedostatok vlahy môžu byť problémom počas vegetačného obdobia.  Vinice obyčajne ležia na svahoch hôr, kde majú dostatok slnka a vlahy. Rozmiestňujú sa rozvážne podľa nadmorskej výšky, aby sa kompenzovali horúčavy, modré odrody do výšky 550 ma biele odrody do výšky 700 m. Čím vyššie sa nachádza vinič, tým dlhšie je obdobie dozrievania a hrozno má vyššiu kyslosť. 

V posledných rokoch sa značne experimentuje, hlavne v Toskánsku s klasickými francúzskymi odrodami, najmä s Cabernet sauvignonom. Tie sa používajú s tradičnými odrodami viniča ako Sangiovese a samostatne. Výsledkom sú, aj keď netypické pre oblasť, pravdepodobne najúžasnejšie vína tohto druhu v Taliansku a veľké vína ako Sassicaia a Tignanello, uznávané ako vína svetovej triedy.
Tradičnou špecialitou je sladké biele vin santo, vyrobené z hrozna typu passito vysušeného na slamených podložkách. Zreje až 6 rokov, často s využitím systému solero.

2. Stredné Taliansko - východ
Oblasť sa tiahne pozdĺž pobrežia Jadranského mora, od Molise na juhu smerom hore k Emilia-Romagna. Vplyvom Stredozemného mora sú letá obyčajne suché a horúce, sú výrazne horúcejšie, ak cestujeme smerom na juh, a zimy sú chladné. V hornatých krajoch mikroklímu ovplyvňuje výška a poloha. Najlepšie vinohrady sa nachádzajú na miestach s dobrým drenážnym systémom, na úpätí hôr, ale vinohradníctvo je
rozšírené na každom type terénu, s vysokou koncentráciou na plochých rovinách, najmä pozdĺž údolia Pádu v Emilia-Romagna, kde sa dopestuje hojne hrozna.

Využíva sa tu široké spektrum vinohradníckych praktík a vinárskych techník. Veľa zmesných vín s veľkoobjemovou produkciou pochádza odtiaľto, ale niektorí výrobcovia zachovávajú najcennejšie tradície a rozširujú ich pomocou moderných metód.

3. Severozápadné Taliansko
Severozápadné Taliansko, chránené zo severu a západu Alpami a Ligúrskym morom z juhu, tvoria provincie Piemont, Ligúria, Lombardia a Valie d'Aosta. Zimy sú tuhé, s častými inverznými hmlami, ktoré vystupujú z údolí. Letá sú horúce, hoci nie príliš a v tomto období roka môže hrozno poškodiť krupobitie. Dlhé obdobia jesene umožňujú s úspechom pestovať neskoro zrejúcu odrodu viniča Nebbiolo. Oblasť tvoria vrchy, predhorie (Piemont znamená predhorie) a údolie najdlhšej talianskej rieky - Pádu. Vinič sa pestuje na úbočiach, kde je vytvorený dobrý drenážny systém a dostatok slnečného svetla. V klasických oblastiach ako Barolo je vinicami pokrytý každý svah otočený na juh, zatiaľ čo v Lombardii sa mnohé vinohrady nachádzajú na bohatých údolných nivách v údolí Pádu.

Významné červené vína regiónu trpeli v minulosti dlhým uchovávaním vo veľkých drevených kadiach, pretože mnohí pestovatelia plnili vína do fliaš len pri predaji vína. Tieto praktiky oxidovali víno. V súčasnosti sa mnohé vína fľašujú v optimálnom čase, hoci sa nedosiahla všeobecná zhoda v otázke najlepších ležiackych nádob. Použitie uzavretých tankov pre vína sladkého, hroznového štýlu z Asti bolo úspešné a tieto vína sa dobre predávajú na medzinárodných trhoch. Niektoré z výrobní spumante vyrohili suché šumivé z odrôd Pinot a Chardonnay pomocou méthode champenoise a získali šumivé vína vynikajúcej kvality.

4. Severovýchodné Taliansko
Severovýchodné Taliansko je ohraničené Dolomitmi na severe a Adriatickým morom na juhu. Podobne ako na severozápade sú letá horúce a zimy studené a drsné, s hmlou sú problémy menšie a krupobitie býva častejšie. Počasie sa z roka na rok nepredvídateľne mení, takže udanie ročníka je dôležité, zvlášť pri červených vínach.  Vinice sa nachádzajú na mnohých miestach, od strmých úbočí pohorí v Tridentsko-Hornej Adiži až po ploché, údolné nivy vo Veneto a Friuli-Venezia Giulia. Najlepšie vinohrady sú vždy situované na kopcovitom vidieku.

Väčšina vinohradov je na ľadovcových morénach - krupicovitej zmesi piesku, štrku a nánosov naplavených v dobe ľadovej. Pôdy sú väčšinou ílovité alebo piesočnato-ílovité a najlepšie miesta sú slieňové a bohaté na vápnik. Ľahká, kamenistá pôda v Južnom Tirolsku sa vplyvom počasia rýchlo vyluhuje, a preto sa každoročne musia do nej pridávať hnojivá. Severovýchod priviedol Taliansko k modernejším vinárskym technikám a k experimentovaniu so zahraničnými odrodami viniča. Bola to prvá oblasť, ktorá uskutočnila fermentáciu pri nižších teplotách a spočiatku získané vína boli tak čisté, že stratili svoj prirodzený charakter. Súčasné experimenty sú zamerané na zvýšenie intenzity chuti použitím dreva z nového duba.

5. Južné Taliansko a ostrovy
Oblasť zahŕňa južné kraje na pevnine Apúlia, Kampánia, Basilicata a Kalábria, ako aj ostrovy Sicília ďalej na juhu a Sardínia na západe cez Tyrrhenské more. Doteraz najteplejšia a najsuchšia oblasť v Taliansku, hoci pobrežné časti a ostrovy ovplyvňujú prímorské vetry.  Väčšina kraja je kopcovitá alebo hornatá, vinice nájdeme na rovinách a miernych svahoch v Apúlii. Najlepšie miesta sú vždy na vyššie položených svahoch obrátených na sever, kde má vinič menej slnka a prospieva mu zmierňujúci úcinok výšky, čím sa zaručuje dlhšie vegetačné obdobie.

Pôda je prevažne vulkanická a žulovitá, ale s niekoľkými izolovanými vrstrvami ílu a kriedy. Táto oblasť s Midi vo Francúzsku je hlavným zdrojom európskeho neslávneho "vínneho jazera". Napriek tomu však výrobcovia používaním kvalitnejších odrôd viniča, dopestovaného vo vyššIch polohách, vyrábajú vína štandardné a v štýle, ktorý si zaslúži pozornosť.

Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.

Víno je možné dodať aj v štýlovej drevenej debni, ktorú zakúpite tu.