ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA PRVÝ NÁKUP!


Nechajte nám svoj email a okrem toho, že Vám už neuletí žiadna skvelá ponuka, pošleme Vám kód so zľavou na Vašu prvú objednávku.

(Vstupom na stránku potvrdzujete, že máte aspoň 18 rokov)
Košík ( 0 )

BIN 141 Colombard - Chardonnay 2023

Viac informácii
Zvyškový cukor suché
Výrobca Hardys
Odroda Cuvée
Krajina pôvodu Austrália
Oblasť pôvodu McLaren Vale
Balenie (Litrov) 0.75
Ročník 2023
Servírovacia teplota (°C) 10-12
Farba vína Biele
Siričitany Víno obsahuje siričitany
Obsah alkoholu 12,50%
Minimálny počet kusov 1
Dostupnosť:Skladom
Do 48 hodín u vás
6,90 €

Svieže biele víno s vôňou tropického ovocia a citrusov. Jemná chuť s harmonickou kyselinkou a stredne dlhý záver. Podávajte dobre vychladené.

Hardys

Vinárstvo Hardys je austrálsky rodinný producent vína pochádzajúci z regiónu McLaren Vale. Vinárstvu sa päť generácií rodiny venuje už viac ako 160 rokov. Špecializjú sa na odrody ako Sauvignon, Chardonnay či Shiraz.


Write Your Own Review
Chystáte sa hodnotiť: BIN 141 Colombard - Chardonnay 2023
Vaše hodnotenie:
DAJTE VEDIEŤ OSTATNÝM VÁŠ NÁZOR A ZÍSKAJTE 5% ZĽAVU NA ĎALŠÍ NÁKUP!
(pre získanie zľavy je potrebné byť prihlásený na svoj účet)

Austrália

Austrália má celkovú výmeru viníc 169 000 ha. Jej vinohradnícke oblasti  možno rozdelť na 7 základných regiónov:

1. Západná Austrália
Vinohradnícka oblasť Západnej Austrálie zahŕňa Swan Valley za Perthom, pobrežnú rovinu na juh od mesta a údolie Margaret River a Dolnú Veľkú južnú oblasť (Lower Great Southern areas) východne a južne pozdĺž pobrežia k Albane. Podnebie je veľmi premenlivé, od dlhých, veľmi horúcich a suchých období leta, s krátkymi, vlhkými zimami v údolí Swan, ktoré je jedno z najhorúcejších vinohradníckych území na svete, cez vnútrozemské podmienky v Margaret River, s vyššími zrážkami a letnou horúčavou, ktorú zmierňujú oceánske vánky, až po chladnejšiu Dolnú Veľkú južnú oblasť so slabými zrážkami počas leta. Oceánske vetry môžu ešte zhoršiť problémy so slanosťou pôd a vysoká pobrežná vlhkosť napomáha rozvoju botrytídy.

Väcšina hrozna sa pestuje na relatívne plochých pobrežných rovinách a na dne údolí riek, ale aj v kopcovitejších zvlnených oblastiach, ako sú v okolí Denmarku a Mount Barkera neďaleko Albany, na juhu a východe oblasti. Pôdy sú dosť homogénne, prevažujú hlboké, voľne odvodňované, aluviálne a ílovité vrstvy na ílovej základovej pôde. Pobrežná oblasť na juhozápade má na vápencovom základe jemnú sivobielu vrstvu nazývanú "tuart sand".

Vzhľadom na úplný nedostatok letných dažďov a to, že pôda nemá vytvorený drenážny systém, je v oblasti rozšírený kvapkový zavlažovací systém, hoci je iróniou, že príjem vody v zime kvôli novej základovej pôde je tiež problematický. Vysádzanie viniča v širokých radoch, mechanizovaný zber a používanie najmodernejších vinárskych techník sú typické pre oblasť, ktorá sa v posledných rokoch zamerala na rozvoj chladnejších častí mimo oblasti Swan Valley.

2-3. Queensland a Severné Teritórium
Queensland sa nachádza na severovýchodnom cípe Austrálie, s Korálovým morom na východe a Severným teritóriom, severným centrálne položeným štátom, na západe. Ročné zrážky v Rome sú iba 510 mm, ale oblasť Granite Belt dostáva 790 mm, hoci väčšina z nich spadne v čase oberačiek a môže spôsobiť problémy. Teploty sú vysoké (podobné tým v oblasti Margaret River v Západnej Austrálii), ale nie príliš vďaka zmierňujúcemu účinku nadmorskej výšky. Alice Springs má veľmi horúce, suché, kontinentálne podnebie.

Výška 600 m v Alice Springs a 750 až 900 m nad morom v Stanthorpe, kde ležia okolité vinohrady, pomáha zmierňovať letné horúčavy v oboch oblastiach. V okolí Stanthorpe sa vinič pestuje zväčša na svahoch kopcovitej oblasti. Pôda v Queenslande je bez fyloxéry. Ako naznačuje názov, v okolí Stanthorpe v Granite Belte je granitová. Oblasť v okolí Alice Springs má rovnaký podiel neúrodnej, červenej pôdy, aká je bežná na väčšine územia v strede Austrálie.

Pre výrobu vína v okolí Alice Springs a v Rome je potrebné zavlažovať. V boji s problémami horúčav a oxidácie sa v týchto oblastiach používa najmodernejšia technológia. Výsledkom je produkcia celkom dobrých vín. Queensland má prísne zákony týkajúce sa importu podpníkov (aby sa vyhli fyloxére), hoci to spomaľuje rozvoj ďalších štýlov vína.

4. Južná Austrália
Juh strednej časti krajiny s piatimi pevninovými austrálskymi štátmi na východe, severe a západe a polovica Veľkej austrálskej zátoky, ktorá tvorí pobrežnú líniu na juhu.  Podnebie sa značne mení, od intenzívne horúcich, kontinentálnych podmienok v oblasti Riverlandu, produkujúcej prevažne sudové vína, cez menej extrémne, ale ešte horúce a suché údolie Barossa, až k chladnejšej , ale stále suchej oblasti Coonawarra. Morské vánky znižujú vlhkosť na rovinách v okolí Adelaide, kde sú nízke ročné zrážky, rovnako ako v celej oblasti. 

Vinič sa pestuje na všetkých typoch pozemkov, od plochých pobrežných rovín v okolí Adelaide po rozličné miesta v údolí Barossa, kde sa vinič pestuje od dna údolia vo výške 250 m až k svahom s maximálnou výškou 600 m v Pewsey Vale.  Pôdy sú rôzne, od hlinito-piesočnatej na červenej zemi (terra rossa) a na základovej pôde z vápenca a slieňa v Adelaide a v oblasti Riverlandu (tu niekedy trpí nadmernou slanosťou), cez rôzne piesočnaté, hlinité a ílovité vrchné pôdy na červenohnedých hlinitých a ílovitých základových pôdach v Barossa Valley po tenké vrstvy zvetraného vápenca, sfarbeného do červena organickými a minerálnymi látkami, s hrubou vápencovou základovou pôdou v oblasti Coonawarra.

Vinohradníctvo a vinárstvo sa enormne menia. Od metód veľkoobjemovej produkcie vo veľkých moderných vinárskych podnikoch, ktoré chŕlia obrovské množstvá čistého, dobre spracovaného a nie drahého vína z hrozna dopestovaného v zavlažovaných vinohradoch s veľkými výnosmi v Riverlande, po používanie nových dubových sudov na spracovanie odrôd výbornej kvality s obmedzenými výnosmi v špičkových vinárskych podnikoch v oblastiach ako Coonawarra, Barossa Valley a miestami Padthaway a Keppoch, ktoré produkujú niektoré z najlepších austrálskych vín.

5. Nový Južný Wales
Južná časť východného pobrežia Austrálie, medzi Viktóriou a Queenslandom. Teploty počas vegetačného obdobia sú podobné teplotám v Languedocu. Oblaky zmierňujú teplo v Hunter Valley, ale sprievodné dažde často podporujú vznik plesne. V Mudgee je vegetačné obdobie dlhšie a podnebie slnečnejšie, kým v oblasti Murrumbidgee je suchšie a viac horúco.

Vinič sa pestuje zväčša na nižšie položených plochých alebo zvlnených miestach, ale aj na strmších svahoch, ako sú okraje pohoria Brokenback v dolnej časti Hunter Valley, kde sa vinič pestuje až do výšky 500 m, a v Mudgee na západných svahoch Veľkého predelového pohoria, kde môžeme vinice objaviť aj vo výške 300 m. Vo všetkých oblastiach sa pôdy menia od piesočnatých po ílovité s rôznou úrodnosťou. Rozličné ďalšie typy ako červenohnedé vulkanické íly sa nachádzajú v dolnej časti údolia Hunter a úrodné, ale dobre odvodnené naplavené piesky a nánosy na plochom dne údolia.

Celá oblasť sa zavlažuje, najmä vo vnútrozemskej oblasti Murrumbidgee s prevažne veľkoobjemovou produkciou vína. Sortiment odrôd viniča sa zväčšuje a hrozno sa oberá včaššie. Tanky z nehrdzavejúcej ocele nahrádzajú drevené a betónové kade vo fermentácii pri nižších teplotách, ktoré sa kontrolujú, a drevo z nového duba sa používa len zriedka.

6-7. Viktória a Tasmánia
Viktória je najmenší austrálsky pevninový štát a rozprestiera sa v juhovýchodnom kúte kontinentu. Ostrov Tasmánia leží 160 km južne od Viktórie.  Podnebie sa extrémne mení, od horúcich, kontinentálnych podmienok na severozápade v okolí Mildura, cez mierne pobrežné podnebie v údolí Yarra po chladnejšie podmienky v Tasmánii. 

Vinič sa pestuje na všetkých typoch pozemkov, od rovinatých a mierne zvlnených, nízko položených údolných rovín, kde sa produkuje zväčša veľké množstvo vín štandardnej kvality, až po strmšie svahy vhodné pre prvotriedne odrody, kde je vinič vysadený vo výške 500 m a viac.

Veľká rozmanitosť pôd, od červenej hliny v severovýchodnej Víktórii produkujúcej známe alkoholizované vína, cez piesočnaté nivné pôdy v Murray Basin s prevažne veľkoobjemovou produkciou, štrkovité pôdy zmiešané s ílovitou bridlicou a kremeňom na ílovom podklade, ktoré nájdeme v poprednej vinohradníckej oblasti Pyrenees, bohaté pôdy so slabým drenážnym systémom v Geelongu až po íly v Tasmánii.

Viktória je jediný austrálsky štát, ktorý zničila fyloxéra a na rozdiel od susednej Južnej Austrálie jej vinice boli vrubľované na americké podpníky. Väčšinou sa používajú vysokokvalitné vinárske techniky. Severovýchod je tradičnou oblasťou dezertných vín, ale tu, ako kdekoľvek inde v Austrálii, vinári hľadali územia s chladnejším podnebím, aby napokon od roku 1970 začali pestovať prvotriedne odrody. Známe šumivé vína vyrobené méthode champenoise z oblasti Veľký západ (Great Western) vo Viktórii, sú slabšie oprotí vínam z nových oblastí šumivých vín, ako je kraj Bendigo s francúzskym vplyvom na východe. Tasmánia si tiež obľúbila šumivé vína a jej chladné podnebie viedlo k rozmanitej kultivácii klasických odrôd viniča. Vinohradníctvo a metódy vinárstva sa neustále menia, zatiaľ čo malé vinárske podniky hľadajú svoj vlastný štýl.

Ak si želáte víno poslať ako darček, dajte nám vedieť do komentáru k objednávke. Priložíme k nemu zdarma blahoželanie s Vaším textom.

Víno je možné dodať aj v štýlovej drevenej debni, ktorú zakúpite tu.