Riesling Eitelsbacher Karthäuserhofberg Großes Gewächs 2019
Zvyškový cukor | suché |
---|---|
Výrobca | Weingut Karthäuserhof V.D.P. |
Odroda | Rizling rýnsky |
Krajina pôvodu | Nemecko |
Oblasť pôvodu | Mosel |
Balenie (Litrov) | 0.75 |
Ročník | 2019 |
Servírovacia teplota (°C) | 12-14 |
Farba vína | Biele |
Siričitany | Víno obsahuje siričitany |
Obsah alkoholu | 13,00% |
Minimálny počet kusov | 1 |
Farba je slamovo žltá. Víno vykazuje zrelú aromatiku kandizovaného ananásu, hrušiek, mirabeliek, rebarbory, citrusov, bielych broskýň, zrelých jabĺk. V chuti bohaté, svieže, plné, pikantné víno s veľmi dlhým záverom.
Hodnotenie :
93 bodov Robert Parker Wine Advocate
93 bodov Falstaff
92 bodov Wine Enthusiast
Weingut Karthäuserhof V.D.P.
Karthäuserhof je čarovné miesto. Je to ôsme najstaršie vinárstvo na svete a po stáročia je kolískou svetoznámych rizlingov. Vinice Eitelsbach boli pomenované po neďalekom prítoku rieky Ruwer, ktorá sa neďaleko vinárstva vlieva do rieky Mosel. Rok 1223 - prvýkrát sa spomínajú vinice v Eitelsbachu. Archeologické nálezy však naznačujú, že víno tu pestovali už Rimania. O viac ako sto rokov neskôr, v roku 1335, daroval knieža Balduin Luxemburský majetok na tejto pôde mníchom z kartuziánskeho rádu. Mnísi ho založili ako vinohradnícky statok a pestovali hrozno na výrobu vína takmer 500 rokov. V roku 1803 pozemky prevzal francúzsky štát a 1811 ich vydražil francúzsky generál Valentin Leonardy. Dnes je panstvo Karthäuserhof stále v rukách Leonardyho nástupcov. Albert Behler je už 7. generáciou, ktorá vedie vinárstvo.
Vinohrady
Dnes vo vinárstve obrábajú 20 hektárov vinohradov. Na Karthäuserhofbergu hrá v pôdnom zložení rozhodujúcu úlohu devónska ílovitá bridlica. Ružovo-medená farba naznačuje vysoký obsah minerálov. Bridlici a v nej obsiahnutých mineráloch, vďačia vína z Karthäuserhofu za svoje mimoriadne široké spektrum vôní a chutí.
Fair'n Green
Rodina vinárstva Karthäuserhof sa zaviazala zaobchádzať s faunou a flórou s rešpektom, aby mohla odovzdať toto nádherné dedičstvo svojim potomkom nedotknuté. Rôznymi spôsobmi udržiavajú rovnováhu medzi vinohradníctvom a ochranou miestnej flóry a fauny, vrátane šetrnej kultivácie pôdy. Zmiešaný les vysadený nad vinicou po mnoho generácií chráni vinič pred jesenným vetrom a zároveň poskytuje bezpečné prostredie pre pôvodnú divokú zver. Bridlicové steny viniča dokážu nielen cez deň akumulovať teplo, ale ho aj v noci odovzdávať späť do vinohradu. Súčasne poskytujú aj hniezdiská pre vtáky. Karthäuserhof je certifikovaný značkou Fair'n Green, ktorá znamená trvalo udržateľné vinohradníctvo.
Mathieu Kaufmann
Tento špičkový technológ pracoval napríklad v svetoznámom Champagne Bollinger /2000-2013/, neskôr vo vinárstve Reichsrat von Buhl /2013-2019/. V roku 2019 ho Falstaff vyhlásil za technológa roka. V roku 2019 sa zároveň stal aj hlavným technológom vinárstva Karthäuserhof.
„Musíme nechať prírodu nech si robí čo chce a vinár musí mať väčšiu voľnosť. Zašlo to tak ďaleko, že teraz vidíte extrémne prírodné vína, teda veľmi zakalené vína, ktoré sa jednoducho stáčajú do fliaš, čo im umožňuje priamo ukázať charakter pôdy. Ide o opak sterilného vína. Kde som ja, je niekde medzi tým. Chcem dostať charakter zo zeme a pokúsiť sa urobiť klasické, kvalitné biele víno, ktoré nechutí ako banán alebo marhuľa, ale ako riesling.“ ... Mathieu Kaufmann
Nemecko
1. Ahr
Nachádza sa v oblasti nižšieho toku rieky Ahr, 10 km južne od Bonnu. Napriek severnejšej lokalite je hlboké údolie Ahru chránené okolitým pohorím Hohe Eifel, ktoré udržuje teploty priaznivé pre vinohradníctvo. Vinohrady oblasti Ahru sú rozmiestnené hlavne na svahoch a príkrych terasovaných kamenistých okrajoch údolia.
2. Bádensko
Najdlhšia pestovateľská oblasť sa rozprestiera v dĺžke 400 km od Franska na severe cez Württembersko a Badische Bergstrasse po Bodamské jazero (Bodensee), kde sú najjužnejšie vinohrady Nemecka. V porovnani s ostatným Nemeckom veľká časť vinohradov Bádenska má slnečné a teplé podnebie, čiastocne vďaka ochrane Schwarzwaldu (Čierneho lesa) a pohoria Odenwald.
3. Fransko
Fransko je najseverovýchodnejšou oblasťou Nemecka a Bavorska. Fransko má najkontinentálnejšie podnebie vo vinohradníckych oblastiach Nemecka so suchými teplými letami a studenými zimarni. Silné mrazy ovplyvňujú úrody. Mnohé vinohrady sú južne orientované; rozprestierajú sa na svahoch údolí Mainu a jeho prítokov, ale aj na chránených plochách Steigerwaldu. Každý Bereich má rozdielnu pôdnu štruktúru. Hlavný Mainviereck má prevažne zvetrané ferebné pieskovce, Maindreieck vápenec s ílom a sprašou a Steigerwald pôdu zo zvetraného slieňa. Po roku 1954 bola viac ako polovica vinohradov zrekonštruovaná. Klasický Silvaner vo Fransku nie je tak rozšírený ako Müller-Thurgau. Vína tejto oblasti sú zvyčajne suchšie ako väčšina nemeckých vín; preto sú vhodné ako súčasť jedla. V oblasti je 6 000 pestovateľov, čo umožňuje program širokej palety typov vín. Polovica vín sa spracúva v družstvách.
4. Hessische Bergstrasse
Nachádza sa medzi Darmstadtom a Heppenheimom,vedľa pohoria Odenwald, s Rýnom na západe a riekou Main na severe. Vinohrady na južných svahoch údolia lemujúceho Bergstrasse ťažia z priemernej ročnej teploty nad 9 °C. V kombinácii s ročnými vodnými zrážkami 755 mm sú to ideálne podmienky. Najlepšie vinohrady sú na južne a západne orientovaných svahoch v Bereichu Umstadt a na južných a východne orientovaných svahoch Bereichu Starkenburg. Väčšina viníc má ľahké sprašové a bazaltové pôdy s jemnou štruktúrou. Väčšina vinohradov tejto oblasti nemá moderné terénne úpravy. Sú vysadené skôr náhodne na starších vytvorených terasách medzi ovocnými sadmi. Mnohí jednotlivci pestujú síce hrozno, vyše 80 % vín však spracúvajú družstvá.
5. Stredné Porýnie
Stredné Porýnie je oblasť zahŕňajúca 160 km trasy rýnskeho údolia medzi Bonnom a Bingenom. Dobrodenie slnka je znásobené bočnými okrajmi údolí poskytujúcimi ochranu pred chladnými vetrami. Rieka pôsobí ako zásobáreň tepla, ktorá temperuje nízke nočné a zimné teploty. Vinič pestujú na strmých svahoch údolia, využívajúc dostupný slnečný svit; severne od Koblenzu sú všetky vinohrady na východnom brehu, smerom na juh je väčšina na západnom brehu.
6. Mosela-Saar-Ruwer
Veľa najväčších nemeckých vín prichádza z najvyšších a najstrmších vinohradov tejto oblasti, z ktorých väčšina leží v horných prístupoch do údolia. Obrábať vinič nevyhnutne vyžaduje intenzívnu prácu a námahu, čo spolu s dlhou zimou v porovnaní s inými oblasťami Nemecka zvyšuje hodnotu akostných vín oblasti Mosela-Saar-Ruwer. Skorý začiatok zimy spôsobuje, že kvasenie prebieha pri veľmi nízkych teplotách. Pri fľašovaní vína udržujú viac oxidu uhličitého. Vína sú preto svieže a vykazujú tvrdší charakter odrody Riesling. V oblasti je okolo 13 750 pestovateľov, ktorí vlastnia veľmi malé pozemky. Asi 60 % celkovej produkcie vína spracúvajú a rozdeľujú obchodníci a dodávatelia, 15 % predávajú družstvá; pestovateľov a majiteľov, ktorí víno predávajú priamo, je 25 %.
7. Nahe
Podnebie je mierne slnečné s dostatkom dažďa a bez mrazov. Miestne podmienky ovplyvňuje len Soonwald na severovýchode a teplo zadržujúce hory na východe. Južne situované chránené vinohradnícke plochy sa tešia takmer stredomorskej mikroklíme.
Vinohrady sú na miernych, ale aj na strmých svahoch pri rieke Nahe i v zázemí s údoliami mnohých malých prítokov rieky. Vinič rastie vo výške 100-300 metrov. Pôdy sú rozličné, od kremenca a bridlice pozdĺž nižších vrstiev až po melafýrové (tvrdé horniny s nizkym obsahom vápenca) a farebné pieskovce v stredných a horných vrstvách. Pri Bad Kreuznachu možno nájsť zvetrané ílovité pôdy. Najlepší Riesling rastie spravidla na piesočnatých pôdach.
8. Porýnie-Falcko
Vinič chráni pred chladom zmierňujúci účinok rieky a vrchovina Taunus. Oblasť má počas rastu viniča od mája do októbra nadpriemer slnečného svitu. Vinič sa pestuje na vynikajúcich južne situovaných svahoch vo výške 100-300 m.
V oblasti je asi 500 samostatných vinárskych majetkov a približne 2 600 súkromných pestovateľov. Mnohí pripravujú a predávajú svoje vína, kým iní zásobujú vínom 10 družstiev oblasti. 80 % všetkých vín predstavuje odroda Riesling. S výnimkou najsladších vín sa tu v porovnaní s inými oblasťami pripravujú typy suchších vín. V okolí Assmanshausenu vyrábajú najlepšie nemecké červené vína.
Veľa vína sa robí z vysokých úrod vinohradov; tieto vína sa sceľujú vo veľkom na lacné, bežné vína, napríklad v Bereichu Nierstein a samozrejme Liebfraumilch. Naopak, druhým extrémom sú malé množstvá kvalitných vín dorábaných v najlepších podnikoch.
Veľmi nízke výnosy z čias pred zjednotením Nemecka sa teraz zvyšujú. Hlavné problémy v súčasnosti predstavujú ničivé nápory mrazu, zosúvajúce sa terasy, mŕtve kry a vidiecke spracovateľské metódy. Bolo by, pravda, škoda, keby sa na konci práve prebiehajúcej rekonštrukcie na mieste bývalých klasických odrôd objavili iba robustné vysokovýnosné hybridy bez akejkoľvek charakteristickej osobitosti.
Oblasť sa rozprestiera vo východnom kúte vinohradníckeho územia Nemecka medzi Frankfurtom na severe a Bodamským jazerom (Bodensee) na juhu. Oblasť chráni Čierny les (Schwarzwald) na západe a Švábska plošina na východe. Oblasť má osobitne teplé počasie vo vegetačnom obdobi viniča. Vinohrady sú pomerne roztrúsené na oboch stranách rieky Neckar na miernych svahoch rôznych riečnych údolí.
V oblasti je 16 500 pestovateľov. Väčšina má malé plochy viníc, ktoré obrábajú popri zamestnaní. Hrozno nechávajú spracovať v družstvách, ktoré víno aj predávajú. Vo výsadbách je viac ako polovica modrých odrôd viniča, 70 % tvoria biele vína (t. j. veľa modrého hrozna sa spracúva na biele vína).